FAQ

Podľa čoho sa určuje veľkosť
svadobnej torty?

Na osobu sa štandardne ráta 125 -150g porcie. Vzhľadom na túto konštantu pre výpočet hmotnosti môžeme ľahko určiť, koľko je potrebné pre počet hostí. To znamená, že napríklad torta pre 20 osôb budete potrebovať 2-3 kg koláča / pre 30 pozvaných stačí 3-4 kg / pre 40 osôb - 4-5 kg / pre 50 osôb - 6-7 kg...Ak počet hostí nie je plne určený, je najrozumnejšie zaokrúhliť váhu trochu nahor.
K váhe torty musíme pripočítať váhu fondánu. Čím je torta väčšia, tým viac fondánu bude treba. Tiež je potreba pridať fondán na výzdobu torty. Vo všeobecnosti je to 0,5 – 0,7 kg na kilogram torty. Tento údaj je ale veľmi orientačný , konečná váha svadobnej torty sa odvíja od konečného vzhľadu a plnky svadobnej torty čo“ dopilujete„ s cukrárom. V prípade tzv."naked cake" (torty bez fondánu) treba pamätať na váhu ovocia a kvetov na ozdobu svadobnej torty. Tiež cesto na tieto torty je trochu „ťažšie“ hutnejšie, aby udržalo váhu krému a ovocia.

 

Dovážate torty na miesto svadby?

Dovoz torty je samozrejmosť – predsa sa s ňou netrápim niekoľko dní, aby vám v prvej zákrute spadla. Tortu zavážame v rámci Západoslovenského kraja, v prípade našich južných susedov max. 50 km od hraníc. V zimnom období sa dá viezť torta kamkoľvek ale treba si zvážiť príplatok za dovoz. Ak máte svadbu napr. v Košiciach,  je lepšie objednať tortu tam.

Aký štýl a typ torty vybrať?

Iná je svadba na zámku a iná na zelenej lúke. Iná bude v modernom hoteli, iná v štýlovej vintage stodole a iná napr. na pláži pri mori či jazere. Žiadna z nich nie je lepšia či horšia. Všetky sú rovnako skvelé. To, v čom sa budú odlišovať je výzdoba a celkový dizajn svadby. 

Svadba na zámku býva koncipovaná v luxusnejšom štýle – a väčšinou nevesty volia luxusnejšiu tortu. Častou voľbou býva torta potiahnutá fondánom alebo marcipánom, trendová je biela čokoláda, náročnejšia výzdoba – fondán aj živé kvety. Orchidey, ruže a pod. Častá je kombinácia s jedlým zlatom alebo striebrom. 

Svadba v stodole, salaši či na lúke – vidiecky štýl si stále získava viac fanúšikov.Býva menej finančne náročný - mnohé doplnky si dokonca vyrobia nevesty alebo šikovné svadobné mamy či kamarátky – dovolene je všetko - drevo, prútie, bavlna, ľan , hoci aj háčkované oznámenia či zoznam hostí napísaný kriedou na tabuli a zavesený na strome..Fantázii a kreativite sa medze nekladú. A tomu zodpovedá aj torta – obľúbene sú rôzne varianty "naked cake", tzv. nahých toriet bez fondánu len s náznakmi krému alebo aj úplne bez krému s ovocím a kvetmi. Časté sú tiež torty s povrchom stromovej kôry – breza, dub – zdobené živými kvetmi.
Osobitnou kapitolou sú mini tortičky, cupcake či mufiny. Kladú sa na niekoľko poschodový stojan v tvare pyramídy a na samom vrchu býva malá tortička pre 4 – 6 osôb – väčšinou pre ženícha s nevestou a rodičov oboch snúbencov.

Prečo sú niektoré torty drahšie?

Jednoducho povedané, na vyhotovenie väčšiny svadobných tort stačia cukrárovi klasické, štandardné postupy a suroviny. Sú ale svadobné torty, ktoré si vyžadujú osobitný prístup, špeciálne techniky alebo neštandardné suroviny a materiály, ako napríklad jedlé 24-karátové zlato alebo striebro. Tieto torty sú komplikovanejšie, ich vyhotovenie a výzdoba je náročná na čas. A práve tieto torty sa zvyknú označovať ako luxusné – pretože náročnosť ich vyhotovenia a použité materiály sa pochopiteľne premietnu do výslednej ceny.

Živé kvety alebo cukrové?

Odpoveď je vo väčšine prípadov jednoduchá – je to len na vás a na tom, čo sa vám páči. Ale, aby to nebolo také jednoduché, na pár vecí treba pamätať. Napríklad, že cukrové, teda fondánové kvety sa nezlučujú s akoukoľvek vlhkosťou, teda tekutinou. Inak sa roztopia a zdeformujú. Takže, ak máte na vrchu torty napr. šľahačku alebo šľahačkový krém s mascarpone, môžete povrch zdobiť len živými kvetmi. Tiež tzv. "Naked cake" , teda torty,  ktoré nie sú na povrchu potiahnuté krémom sa zvyknú zdobiť čerstvým ovocím, ktoré tiež zvykne „púšťať“ šťavu. Tu je tiež možnosť buď ostať pri zdobení len ovocím alebo ovocie doplniť živými kvetmi alebo zelenými vetvičkami. Zvlášť pekne na týchto tortách vyzerá eukalyptus.

Sú všetky torty potiahnuté marcipánom?

Tak hneď na úvod - Marcipán je lahodná hmota z mletých mandlí. Je krémovej až šedo-béžovej farby. Nikdy nie je snehobiely! Fondán je sladká hmota z cukru vody, glukózy a pridaných ingrediencií snehobielej farby s príjemnou vanilkovou alebo ovocnou arómou. A áno, niekedy aj s arómou mandlí – ale je to LEN aróma.

MARCIPÁN má výraznú arómu po mandliach, pretože aj z mandlí je. Čím väčší je podiel mandlí, tým je marcipán kvalitnejší.  Klasický marcipán sa skladá z rozdrvených mandlí, mandľového oleja, cukru a pomarančovej alebo ružovej vody (áno čítate dobre! Starí Peržania pred viac ako dve tisíc rokmi doňho pridávali vodu, v ktorej sa vylúhovali ružové lupene alebo pomarančové kvety). My dnes pridávame stabilizátory a cukrovú vodu. V každom prípade, ako vyplýva zo zloženia, je marcipán podstatne drahší ako fondán. 

Ako ich rozpoznať?
Na prvý pohľad – podľa farby. Torty potiahnuté marcipánom sú vždy farby slonovej kosti alebo aj trošku tmavšie. V podstate platí, čím je v marcipáne viac mandlí tým je tmavší a teda aj kvalitnejší a logicky drahší. Ako podiel mandlí klesá, získava svetlejšiu farbu, minimálne však krémovú, nikdy nie je snehobiely. Ak je marcipán farbený , sú farby matnejšie, akoby našedlé, nikdy nie sú jasné a výrazné. A naopak, fondán je žiarivo biely a preto je možné ho zafarbiť na akýkoľvek žiarivý odtieň aký vám napadne. Samozrejme, torty s fondánom sú podstatne lacnejšie. Tak – a už viete ako sa nedať v cukrárni okabátiť!